Pályázatírás

A pályázatírás folyamata

Írta: RollingConsulting
Dátum: július 5, 2016
Kategória: Hírek

Bár Magyarország Európai Unióhoz való csatlakozása óta a Széchenyi 2020 már a harmadik programozási ciklus (az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) és az Új Széchenyi Terv (ÚSzT) után), azonban még mindig jelentős azon vállalkozások száma, akik még csak érintőlegesen, vagy egyáltalán nem találkoztak pályázatokkal. Természetesen ez annak is köszönhető, hogy folyamatosan új vállalkozások jelennek meg a piacon akik közül sokan csak most érték el azt az érettségi szintet, hogy vállalkozásuk pályázatképes. Cikkünkben nekik kívánjuk bemutatni, hogy mire számíthatnak, ha pályázatok beadására adják fejüket.

1. Pályázatok figyelése

Első lépésként érdemes szétnézni azokon a honlapokon, ahol pályázatokkal kapcsolatos friss hírekről tájékozódhatunk, ezekre az alábbi oldalakat javasoljuk első körben

  • palyazat.gov.hu – a Széchenyi 2020 hivatalos honlapja
  • pafi.hu – 1999 óta működő pályázatfigyelő oldal
  • portfolio.hu/unios_forrasok – a Portfolio.hu pályázatokkal kapcsolatos aloldala
  • rollingconsulting.hu – honlapunkon első sorban a hazai KKV-k részére szolgálunk friss információkkal

Ezen felül érdemes feliratkozni olyan hírlevelekre, ahol folyamatos tájékoztatást kaphatunk a friss pályázati hírekről, aktuálisan elérhető pályázati lehetőségekről. Vállalkozásunk hírlevelére az alábbi linken iratkozhat fel:

Feliratkozás a hírlevélre

2. Projektgenerálás

A pályázati projektek generálása kiemelten fontos feladat. Fontosnak tartjuk kiemelni, hogy a pályázatírókat nem érdemes kész projekttel felkeresni, érdemes őket már a projektötlet megszületésénél felkeresni. Tapasztalatunk azt mutatja, hogy gördülékenyebb és könnyebb munka valósul meg, ha a projekteket már a kezdetektől együtt alakítjuk a pályázni vágyókkal. Egy-egy projektnek rendkívül sok szempontból szükséges megfelelni az adott pályázati feltételrendszernek, így érdemes már a tervezés elején figyelembe venni ezeket a szempontokat. Fontos, hogy ma már szinte mindegyik pályázathoz tartozik egy pontozáson alapuló értékelési rendszer. Általában az értékelés során 100 pont érhető el, a minél magasabb pontszám eléréséhez érdemes megfogadni a pályázatíró tanácsait annak érdekében, hogy minél esélyesebb pályázat kerüljön benyújtása.

4. Pályázatírás

Maga a pályázatírás általában az alábbi feladatok összességét takarja:

  • Adminisztratív feladatok: pályázati adatlap kitöltése
  • Projektterv összeállítása: a projekt szöveges bemutatása a pályázati feltételeknek megfelelően
  • Költségterv összeállítása: a költségvetés összeállítása a pályázati feltételrendszereknek megfelelően
  • Árajánlatok bekérése: hangsúlyozzuk, hogy a bekért, költségvetést alátámasztó ajánlatoknak szintén több szempontnak meg kell felelni, ezért már az ajánlatok bekérése előtt célszerű pályázatíróval egyeztetni
  • Egyéb dokumentumok összegyűjtése: pályázathoz szükséges kötelező mellékletek beszerzése (pl. aláírási címpéldány, taggyűlési jegyzőkönyv, tulajdoni lap stb.)

5. Hiánypótlás, tisztázó kérdés

A pályázatok benyújtását követően megkezdődik azok formai értékelése. A formai értékelés során a Közreműködő Szervezet elsősorban azt vizsgálja, hogy a pályázati adatlap megfelelően került-e kitöltésre, minden kötelező melléklet csatolása megtörtént, a csatolt mellékletek formailag megfelelnek. Amennyiben hiányosságot, találnak, úgynevezett hiánypótlást írnak ki. A hiánypótlások benyújtási határideje általában 15 nap.

A hiánypótlások benyújtását követően kerül megállapításra a pályázat jogosultsága. Amennyiben a pályázat a hiánypótlásnak megfelelt, a pályázat „jogosult” lesz. Ez azt jelenti, hogy a formai követelményeknek megfelelt, a hiánypótlást a pályázó (pályázatíró) teljesítette. Ezt követően a pályázatot tartalmi értékelésre bocsátják. A tartalmi értékelés során kerül megállapításra, hogy a pályázat megfelel-e a pályázat céljainak (ami lehet kutatás-fejlesztés, kapacitásbővítés stb.). Amennyiben a tartalmi értékelés során a bírálóknak további kérdése merül fel a szakmai tartalommal kapcsolatban, úgynevezett tisztázó kérdést írhatnak ki, melyben rákérdezhetnek a projekt egyes elemeire, további magyarázatot, kifejtést kérhetnek. A tisztázó kérdés benyújtási határideje általában 3-5 nap.

Fontos megjegyezni, hogy hiánypótlás minden esetben van (100-ból 100 esetben), míg tisztázó kérdés csak a pályázatok 5-10%-ban.

6. Támogatói döntés

A tartalmi értékelést követően születik meg a támogatói döntés. Amennyiben a pályázat a tartalmi értékelésnek is megfelelt, a következőket vizsgálhatja még a Közreműködő Szervezet:

  • Amennyiben a pályázathoz nem tartozik külön pontozásos értékelés, abban az esetben, ha a pályázat megfelelt a formai és tartalmi követelményeknek és a pályázó szervezet is megfelel a feltételeknek, a pályázat támogatható
  • Amennyiben a pályázathoz tartozik pontozásos értékelés (általában 100 pontos skálán) a beérkezett pályázatok alapján a Közreműködő Szervezet meghúz egy ponthatár, ami felett támogatja a projekteket. Amennyiben az elért pontunk e fölött van, a pályázat támogatható

7. Támogató Okirat, Támogatási Szerződés megkötése:

Pozitív támogatói döntés esetén a következő lépés a Támogató Okirat vagy Támogatási Szerződés megkötése.

  • Támogató Okirat: Automatikusan hatályba lépő elektronikus okirat, melyet a Közreműködő Szervezet elektronikusan küld ki. Amennyiben a pályázó szervezetnek az okirat tartalma megfelel, automatikusan hatályba lép
  • Támogatási Szerződés: Kétoldalúan megkötendő szerződés. A támogatást a Közreműködő Szervezet feltételekhez kötheti, ezeknek teljesítése esetén kötik meg a pályázóval a szerződést.

Minden esetben fontos, hogy projektjeink megvalósításához megfelelő pályázatírót válasszunk. Ahhoz, hogy a pályázatíró kiválasztásánál megfelelően dönthessünk, az alábbi cikkünket ajánljuk a leendő pályázók figyelmébe:

Hogyan válasszunk megfelelő pályázatírót?