Kapacitásbővítő pályázat – Keretemelés várható?

Írta: RollingConsulting
Dátum: május 25, 2017
Kategória: Hírek

A 10%-os tagországi túlvállalás jó döntésnek bizonyult, hiszen jelentős mozgásteret eredményezett a projektek megvalósulásának. A túlvállalás tíz operatív programra vonatkozik, így nem jelenti automatikusan új pályázatok megjelenését, mindinkább a már meglévő pályázatok keretemelését, fejtette ki Vitályos Eszter, a Miniszterelnökség európai uniós fejlesztésekért felelős államtitkára. Az államtitkár többek közt kiemelte a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programon belül a kis- és középvállalkozások körében népszerű kapacitásbővítést vagy az eszköz- és gépvásárlás kiterjesztését. Ez pedig reményt jelenthet a sikeres pályázatokhoz, hiszen a három-négyszeresen túligényelt népszerű GINOP pályázatokban még sok további nyertes várható.

A jelenlegi mutatók alapján a 2014-2020-as ciklus pályázataira eddig 132 ezer projekt érkezett be, amelyből már 44 ezer kapott az irányító hatóságtól támogatást, míg győztes pályázatot 5600 milliárd Ft értékben hirdettek ki. A keretemelés indokoltságát jelzi, hogy a kormány március végéig meghirdette a ciklusra vonatkozó összes pályázatát (517 db), több mint 9290 milliárd forint összegben, amelyről előző cikkünkben részletesen olvashat.

Bár az összes pályázat meghirdetése gyorsan végbement, az értékelések terén jelnetős csúszás tapasztalható, amelyért nagyban az állami pályázatértékelői rendszer bevezetése okolható. A rendszerbe jelenleg 2800 értékelő tartozik, amelyek közül egy random generátor választja ki a két értékelőt egy projekt estében. A fedhetetlenség további zálogának ígérkezik, hogy harmadik szűrőként még pluszban az Irányító Hatóság is bekapcsolódik a projektek vizsgálatába.

Az idei évre vonatkozóan jelentős GDP-növekedést vár a jegybank, azonban a nemzetgazdasági tárca szerint az 5-6%-os növekedés sem kizárt. Viszont mindezt az a tény beárnyékolja, hogy ez a növekedés akkor lenne igazán reális, ha a kifizetett uniós pénzek nagyobb része nemcsak előleg, hanem tényleges beruházás lenne, amellyel kapcsolatban már több szakmai vita is folyt Brüsszelben. Jelenleg a kifizetések közel 75%-a az előlegekből tevődik össze.

További pozitívumként említendő, hogy az idei évre vonatkozóan uniós kifizetések tekintetében 2200-2700 milliárd forintot irányoznak elő, azonban a reálitás 2000-2200 milliárd forint között ingadozik. A kifizetések felgyorsítást az állami intézményrendszerben dolgozóknak járó 24 havi prémium kiosztásával kívánják ösztönözni.

Az államtitkár kitért a 2020 utáni időszakra, amire szintén bizakodva tekint, miszerint a jelenlegi mintegy 700 milliárd forintnyi visszatérítendő források aránya egyes becslések szerint 30-40 százalékkal megnőhet.

Forrás: Portfolio.hu