Pályázóbarát változtatások az EU-s felhívások felfüggesztését érintően

Írta: RollingConsulting
Dátum: február 8, 2017
Kategória: Hírek

Pozitív irányú változtatások léptek életbe a felhívások menet közbeni felfüggesztési szabályait érintő, már hatályba lépett 24/2017. (II. 3.) kormányrendelet által, amely az EU-s támogatások alapvető elosztási szabályait rögzítő 272/2014-es kormányrendelet számos pontját módosította.

A legjelentősebb változtatás, hogy a vállalkozások által népszerű pályázatok esetében, amelyeknél fennáll a benyújtási határidők előtt a keret kimerülésének lehetősége, ne lehessen felfüggeszteni a pályázatot, csak ha a benyújtási határidő előtt 8 nappal szólnak róla. Erre eddig 3 nap volt, bár a benyújtási határidők előre hozásával is volt lehetőség a pályázatok mielőbbi felfüggesztésére. A jelenleg elérhető és jelentősen túligényelt, legnépszerűbb uniós kapacitásbővítő pályázat esetében ez jó hírt jelent, mivel az új szabályozás alapján nem várható annak határnap (február 28.) előtti felfüggesztése, így azoknak a cégeknek, akik még csak most állítják össze pályázatukat, megnyugvást jelenthet az új rendelet.

A kormányrendelet a következő jelentős változtatásokat eredményezte:

  • A régi szabályozás szerint a szakaszos benyújtású pályázatok (mint a jelenleg is elérhető két kapacitásbővítő GINOP pályázat) esetében sem lehetett az adott szakaszhatár előtt forráskimerülésre hivatkozva felfüggeszteni, azonban a benyújtási határnap előbbre hozásával lehetőség volt a pályázat hirtelen bezárására.
  • A Miniszterelnökség szerette volna eloszlatni a pályázok ilyen téren meglévő bizonytalanságát a pályázatok hirtelen felfüggesztését illetően, így a 272/2014-es kormányrendelet módosítása ezt is megoldotta. Az fent említett kormányrendelet a következő bekezdéssel egészült ki: „(1b) A támogatási kérelem benyújtására nyitva álló időszakban az adott szakasz lezárása az erről szóló döntés közzétételét követő nyolcadik naptól lehetséges. (1c) Folyamatos elbírálás alkalmazása esetén a benyújtási lehetőség felfüggesztése vagy a felhívás lezárása csak az erről szóló döntés közzétételét követő harmadik naptól lehetséges.”
  • Az új jogszabály az Irányító Hatóság számára is tartalmaz megkötést, mivel szakaszos elbírálás esetén az értékelési határnap és a következő értékelési szakasz első napja között maximum hét napos szünet állapítható meg.

A fenti változtatásokat látva észrevehető, hogy a Miniszterelnökség pozitív irányú lépéseivel, tovább próbálja serkenteni a pályázói kedvet a magyarországi vállalkozások körében és próbálja eloszlatni a pályázatokkal szemben fennálló aggályokat.

Forrás: Portfolio.hu