Changes Crossroad Sign

Ismét bevezetik a pályázatok társadalmi egyeztetését

Írta: RollingConsulting
Dátum: augusztus 23, 2016
Kategória: Hírek

Augusztus 20-án lépett hatályba a 272/2014-es kormányrendelet új módosítása, a (247/2016. (VIII. 17.) Korm. rendelet. A módosítás számos pontot érint, melynek köszönhetően a pályázók szempontjait is figyelembe kívánják venni. Ismét bevezetik a pályázatok társadalmi egyeztetését, valamint szigorítják az egyes pályázati kiírások felfüggesztésének lehetőségét.

Az egyik legfontosabb változás, hogy a pályázati felhívások hivatalos kihirdetése előtt egy 10 napos nyilvános szakmai konzultációt kell tartani az adott pályázati felhívással kapcsolatban, melyet a Kormány hivatalos pályázati oldalán keresztül kívánnak megvalósítani. Tehát a pályázatok tervezetét társadalmi egyeztetésre bocsátja a Minisztérium, hasonlóan az Új Széchenyi Terv idején folytatott gyakorlathoz. A szakmai konzultáció során megvitatásra kerülhetnek a szakma képviselőinek a részéről azok a kérdések, melyek az adott pályázati felhívással kapcsolatban esetlegesen felmerülhetnek. Pályázói szempontból szakmai konzultáció további előnye, hogy a pályázatok társadalmi egyeztetésére bocsátásával nagyjából meghatározható lesz, hogy mikor jelenik meg az adott pályázati felhívás, mely segíti a pályázatokra való felkészülést. Ez azért is fontos, mert a korábbi tapasztalatok alapján a fejlesztési tervben meghatározott tervezett hirdetési dátumokhoz képest a legtöbb pályázati kiírás jóval később került meghirdetésre.

A második legfontosabb változás, hogy nem függeszthetik fel az adott (szakaszos elbírálású) pályázati kiírást 3 napon belül a forrás várható kimerülésére hivatkozva. A hatályba lépett rendelet értelmében tehát a szakaszos elbírálású kiírások esetében már nem lehet az adott értékelési szakasz lezárásának az időpontja előtt felfüggeszteni az adott felhívást, abban az esetben sem, ha a fejlesztési keret kimerülne. Ez szintén némi könnyebbséget jelent a pályázóknak, hiszen a hirtelen jött lezárások sokszor megnehezítik a pályázatok időben történő benyújtását, adott esetekben akár kidolgozatlan projektek benyújtásához is vezethetnek. Ettől függetlenül a népszerű pályázatok esetén még mindig azt tanácsoljuk a pályázóknak, hogy az első értékelési határnapot tűzzék ki célként, hiszen a módosítás értelmében az első értékelési határnapot követő napon ugyanúgy lezárulhat a pályázatok benyújtásának lehetősége. Azok esetében viszont, akiknek nem sikerült az első értékelési határnapig benyújtani projektjüket, megszűnik a bizonytalanság, hiszen ha a pályázatot nem zárták le az első értékelési határnappal, biztosan lesz idejük a következő határnapig kidolgozni projektjeiket.

Forrás: Portfolio.hu