Az élelmiszeripari és az infokommunikációs pályázat szüneteltetése

Írta: RollingConsulting
Dátum: október 13, 2017
Kategória: Hírek

A GINOP-3.2.2-8.2.4-16 infokommunikációs pályázat (Vállalati komplex infokommunikációs és mobilfejlesztések, felhőalapú online üzleti szolgáltatások terjesztésének támogatása) és a GINOP-1.2.6-8.3.4-16 élelmiszeripari pályázat („Élelmiszeripari komplex beruházások támogatása kombinált hiteltermékkel”) beadhatóságát az Irányító Hatóság szünetelteti.

A GINOP-3.2.2-16 infokommunikációs pályázatra 2017. március 8-tól lehetett pályázni, az eredeti terv szerint 2019. március 8-ig. A pályázat támogatási kérelmeinek beadhatóságát 2017. október 16-án, 12 órától szüneteltetik.

Az élelmiszeripari pályázatra 2017. február 15. óta lehetett pályázni, az eredeti terv szerint 2019. február 15-ig. A pályázat támogatási kérelmeinek beadhatóságát 2017. október 20-án, 12 órától a szüneteltetik a felülvizsgálat időtartamára.

A szüneteltetés egyik pályázat esetében sincs összefüggésben a keretek fogyásával, az ok a tájékoztatás szerint a felhívások szakmai tartalmának módosításával van összefüggésben.

De mit értünk szakmai tartalom módosítás alatt és mi lehet a kiváltó ok?

GINOP-3.2.2-16 – Vállalati komplex infokommunikációs és mobilfejlesztések, felhőalapú online üzleti szolgáltatások terjesztésének támogatása

Az infokommunikációs GINOP-3.2.2-8.2.4-16 kódszámú pályázati felhívásra eddig 854 db pályázat érkezett be (az eredeti terv 4000 db volt) 18,7 milliárd forintos igényelt támogatással, ami a teljes keretösszeg 39 %-a (a pályázat teljes keretösszege 48,2 milliárd forint). Korábbi cikkünkben részletesen ismertettük a pályázatról a főbb tudnivalókat, de az alábbiakban leírjuk a legfőbb jellemzőket.

A felhívás vissza nem térítendő támogatás és kölcsön együttes biztosítása révén a vállalkozások hatékonyságát és jövedelemtermelő képességének erősítését kívánja elősegíteni a belső vállalati folyamatok hatékonyságának, a vállalatok közötti üzleti kapcsolatok, a hálózatbiztonság és a szolgáltatások minőségének javításán keresztül. Továbbá célja a hatékony tudásmenedzsment érdekében a különböző vállalatirányítási és egyéb üzleti (vezetői döntéstámogató és információs, elektronikus iratkezelési, ellátási és ügyfélkapcsolati, csoportmunka, távmunka stb.) rendszerek, megoldások bevezetése és összehangolása, a felhőalapú (IaaS, PaaS és SaaS) és egyéb online elérhető üzleti szolgáltatások bevezetésének és használatának ösztönzése.

GINOP-1.2.6-16Élelmiszeripari komplex beruházások támogatása kombinált hiteltermékkel

A tájékoztatással összhangban a keretek kimerülése nem lehet indok, mivel az élelmiszeripari GINOP-1.2.6-8.3.4-16 kódszámú élelmiszeripari pályázatban a pályázati felhívásra eddig 71 db pályázat érkezett be (az eredeti terv 200-300 db volt). A beérkezett pályázatokban a pályázók összesen 55,5 milliárd forint támogatást igényeltek, ami a felhívásban szereplő összes támogatási keret 55,5 %-a (a teljes keretösszeg 100 milliárd Ft). Korábbi cikkünkben részletesen ismertettük az élelmiszeripari pályázatról a főbb tudnivalókat, de az alábbiakban összefoglaljuk a pályázati kiírás legfontosabb tudnivalóit.

A pályázat célja, hogy komplex beruházások támogatásával, vissza nem térítendő támogatás és visszatérítendő pénzügyi eszköz támogatásként kedvezményes kamatozású kölcsön együttes biztosítása révén biztosítsa az élelmiszeripari feldolgozó középvállalkozások fejlődésének, gazdaságban betöltött szerepének, piaci pozíciójának erősítését. További célja a munkahelyek megtartását eredményező beruházások támogatása, a területi különbségek csökkentése, a térségi felzárkóztatás és a helyi gazdaság megerősítése.

Térjünk vissza az okokra!

A kiírások végleges lezárása nem várható, de a forrásátcsoportosítás, a pályázat feltételeinek módosítása, esetleg a pályázók körének szélesítése is szóba jöhet.

A népszerű pályázatok kerete általában pár hét alatt kimerül, de ezekben a kiírásokban a potenciális pályázóknak valódi oka lehet arra, hogy viszonylag mérsékelten veszik igénybe ezen kiírások lehetőségeit.

A kérdés kifejezetten érdekes az infokommunikációs GINOP-3.2.2-8.2.4-16 kódszámú pályázat esetében, hiszen az Új Széchenyi terv keretében korábban is volt hasonló pályázati kiírás, melyben vállalatirányítási rendszerre lehetett támogatást kérni és ez a pályázati lehetőség nagy népszerűségnek örvendett. Ez a korábbi pályázati kiírás nem tartalmazott még kötelező elemként kölcsönt, míg a jelenlegi pályázati kiírás keretén belül a vissza nem térítendő támogatás és a kölcsön egyidejű igénybevétele kötelező.

A kölcsön igénybevételének feltételei megnehezítik a pályázók dolgát, ide értve a szükséges fedezetet is, mert a kölcsön vonatkozásában az MFB Zrt. a vissza nem térítendő támogatásoktól eltérően biztosítékadási kötelezettséget ír elő (ingatlan jelzálog, ingó jelzálog, fizetési számla követelésen alapított óvadék, tulajdonos készfizető kezessége, egyéb természetes vagy jogi személy készfizető kezessége, hitelintézet által vállalt garancia). Ráadásul további feltétel, hogy az igényelhető kölcsön összegének meg kell haladnia a vissza nem térítendő támogatás összegét.

A élelmiszeripari GINOP-1.2.6-8.3.4-16 kódszámú pályázatnál a valószínűleg alacsony érdeklődésnek szintén lehet egyik oka a kötelező kölcsön, de az is fontos tényező lehet, hogy a pályázat célcsoportja az élelmiszeripari középvállalatok, melynek száma Magyarországon viszonylag mérsékelt, és elképzelhető, hogy azok közül sem mind szeretne éppen most pályázni, tehát a jelenleg a pályázat rendelkezésre álló forrás is esetleg lehet, hogy túl magas, ami forrásátcsoportosításra adhat okot.

Forrás: Portfolio.hu